Haber

Afrika ülkeleri depremzedelere desteğe devam ediyor

Afrika ülkeleri Somali, Sudan ve Cibuti’den “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen bölgelere destek mesajları ve mali yardımlar devam ediyor.

Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Somali’nin başkenti Mogadişu’da, Türkiye ve Suriye’de Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenler için Zemzem Yardım Vakfı ve Zemzem Üniversitesi tarafından tören düzenlendi.

Enkaz altında kurtarılmayı bekleyenler için dua edilirken, depremde hayatını kaybedenler için Kuran-ı Kerim okundu.

Üniversite Rektörü Doktor Muhammed Harbi, 2011’de Somali’yi vuran kuraklık nedeniyle ilk yardım eden ülkenin Türkiye olduğunu ve yardım kampanyası başlattıklarını söyledi.

Harbi, kampanya kapsamında 50 bin dolarlık yardım topladıklarını belirterek, “Bugün vefa günü. Somali’nin en zor günleriydi. Şimdi bu zor günde Türkiye’nin yanındayız.” söz konusu.

taziye mesajları

Öte yandan Türk hükümeti ve halkı için başsağlığı mesajları gelmeye devam etti.

Somali Devlet Başkanı Danışmanı Abdullahi Nor, eski Başbakan Muhammed Hüseyin Roble, çok sayıda siyasetçi ve milletvekili Mogadişu’daki Türkiye Büyükelçiliğini ziyaret ederek taziye defterini imzaladı.

Mogadişu Üniversitesi’nde öğrenciler ve yöneticiler, depremden etkilenen Türkler ve Suriyeliler için dua etmek üzere bir araya geldi.

Ayrıca depremlerde hayatını kaybedenler için Uganda’daki Ulusal Cami’de gıyabi cenaze namazı kılındı.

Sudan

Sudan’da siyasetçiler, askeri yetkililer, çeşitli ülkelerin büyükelçileri, iş adamları, bazı rektörler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenler için Türkiye’nin Hartum Büyükelçiliğine taziye ziyaretinde bulundu.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Sudan Yüksek Öğrenim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Muhammed Hasan Dahab, Sudan eski Dışişleri Bakanı İbrahim Gandur, İngiltere ve Cezayir gibi ülkelerin büyükelçileri, askeri yetkililer, iş adamları, kanaat önderleri ve STK temsilcileri büyükelçilikteydi. “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirildi. taziye defterini imzaladı.

Cibuti

Cibuti’de akşam namazının ardından Türkiye’nin yaptırdığı Sultan II. Abdülhamid Han Camii’nde depremde hayatını kaybedenler için mevlid okundu.

Türkiye’nin Cibuti Büyükelçisi Cenk Uraz’ın da katıldığı etkinlikte Müslümanlar, depremde hayatını kaybedenler için dua etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu