Yaşam

Arabalarla İlgili Ufkunu Açacak 11 Bilgi

Arabalara dair bu bilgiler, çok sevdiğiniz otomobilinize ve onun tarihine olan bakışınızı değiştirebilir!

1. 2022 itibariyle dünyanın konut sahipliği yaptığı faal kullanılan araç sayısının 1.5 milyara yakın olduğu kestirim ediliyor.

Bu sene için dünya nüfusu kestiriminin 8 milyara yaklaştığı düşünüldüğünde, bu sayının hiç de azımsanmayacak derecede yüksek olduğu görülüyor. Tüm dünyada kullanımda olan araç sayısının 1.5 milyara yakın olduğu ve üretim kahırları çıkmadığı takdirde yakın gelecekte artış ivmesinin yükseleceği öngörülüyor.

2. Yılda ortalama 70 milyonun üzerinde araç üretiliyor.

2017 ve 2018 yıllarında neredeyse 100 milyona erişen yıllık motorlu araç üretimi, son 10 yıldır 70 milyon adetin üzerinde seyrediyor. Ekim ayı itibariyle üretilen araba sayısının 68 milyonu geçtiği öngörülüyor.

3. Dünyada en çok geri dönüştürülen tüketici eseri araçlardır!

Tahmini olarak her yıl eski araçlardan 25 milyon ton tartısında modülün geri dönüştürüldüğü öngörülüyor. Araba geri dönüşümünün tarihinin ise 75 yılın üzerinde olduğu varsayım ediliyor. Her yıl geri dönüşüme dahil olan araç sayısı ise yaklaşık 27 milyon.

4. Tarihte bilinen birinci sürat cezası ise 1902 yılında kesildi!

Teknoloji geliştikçe sürat limitleri güncellenmeye devam ediyor. Motorlu araçların sürat limitine dair birinci ceza ise 1902 yılında, 45 mil süratle (yaklaşık 72 km) giden araç için kesilmiş.

5. Dünya genelinde en çok tercih edilen otomobil rengi beyaz!

Dünya genelinde yaklaşık %25’in üzerinde bir oranda beyaz araçların tercih edildiği iddia ediliyor. En çok tercih edilen ikinci renk ise siyah.

6. Kaza anında hava yastıkları saniyenin onda biri kadar kısa bir müddette açılıyor.

Hava yastığı açılma mühleti tüm araçlarda milisaniyelerle ölçülüyor. Hava yastıklarının emniyet kemeri ile bir bağlantısı de bulunmuyor. Hava yastığının çalışması için aracın ekseriyetle en az 20-25 km üzere bir süratte hareket etmesi gerekiyor.

7. Dünyada içten yanmalı motora sahip birinci araba 1886 yılında üretildi.

İçten yanmalı motor kullanılan birinci araba, 1886 yılında Carl Benz tarafından üretildi. Arabayla birinci uzun seyahat ise 1888 yılının Ağustos ayında  Almanya’da yapılan 180 km’lik seyahat oldu.

8. Birinci seri üretim otomobil ise 1908 yılında banttan indi!

1908 yılında Henry Ford, Ford Model T markalı arabayı tanıtarak birinci seri üretim arabası piyasaya sürdü. Ford’un amacı erişilebilir ücretli, kolay kullanılan ve dayanıklı bir araç yaratmaktı.

9. Dünya genelinde otomotiv endüstrisinde çalışan insan sayısı yaklaşık 14 milyona ulaştı.

Bu işgücünün 1 milyona yakını yalnızca Amerika’daki istihdam sayısına ilişkin. Çin’de ise yaklaşık 1.6 milyon çalışanın otomotiv sektöründe yer aldığı tahmin ediliyor.

10. Norveç’te bu yıl satılan araçların yaklaşık %85’i elektrikli!

Elektrikli otomobil lideri Norveç, her gün yeni bir rekora imza atıyor. Elektrikli otomobile geçişte öncü olan ülkede satın alınan her 4 araçtan en az 3’ü elektrikli!

11. Karada ulaşılan en yüksek sürat 1227 km/h.

Bu alanda birçok farklı kategori bulunuyor fakat karada en yüksek sürat rekoru, 1997 yılında Andy Green tarafından kırıldı. Bu süpersonik araç ses bariyerini aşmayı da başardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu