Haber

Belediye Kaçak Dairelere Ruhsat Verdi: Hayalini Kurdukları Ev Talan Edildi

Fatsa Belediyesi’nin 2016 yılında tapu verdiği Yücelen Apartmanı ana kolon ve kirişleri esik olduğu gerekçesiyle mühürlendi. Daire sahipleri, 2019’da mühürlenen ve 5 katının kaçak olmasına karşın oturum müsaadesi verilen apartmanları için hukuk gayreti veriyor. Mühürlü olmasına karşın kimliği belgisiz bireyler tarafından tahrip edilen bina uyuşturucu bağımlılarının ömür alanı haline dönüşmüş durumda. 

Ordu’nun Fatsa İlçesi’nden bulunan ve 2016 yılında tamamlanan Yücelen Apartmanı’na ortadan geçen 3 yılın akabinde tahliye kararı verildi. Tahliyenin münasebeti ise yapının ana kolonları ve kirişlerinin eksik yapılması.

Daireleri 2016 yılında satın alan vatandaşlar 3 yıl sonra etraf düzenlemesi için belediyeye müracaatta bulundu. Müracaatın akabinde Fatsa Belediyesi, etraf düzenlemesi için alanda hafriyat yapmaya başladı. Hafriyat esnasında binada çatlakların oluşmasının akabinde kaymakamlık tarafından bina incelemeye alındı. Yapılan tetkiklerin akabinde binanın can güvenliği açısından oturulamaz olduğu tespit edilerek acilen boşaltılması gerektiği söylendi ve bina mühürlendi.

Mahkeme belediyeyi kusurlu buldu

Evlerini boşaltarak kiraya çıkan bina sakinleri mevzuyu mahkemeye taşıdı. Dava sürecinde binanın 2 ana taşıyıcı kolonunun olmadığı, toprak taşıyıcı perdelerin yapılmadığı tespit edildi. Mahkeme, kelam konusu davada Fatsa Belediyesi’ni yüzde 40, müteahhit firmayı yüzde 40, yapıya onay veren fenni mesulleri de yüzde 20 kusurlu buldu.

Konaklama dayanağı 4 ay sürdü

Fatsa Belediyesi, evsiz kalan bina sakinlerine 4 ay müddetle konaklama dayanağı sağlamasına karşın daha sonraki süreçte rastgele bir kira yardımı yapılmadı. Bina sakinleri, Fatsa Belediye Lideri Ethem Kibar’ın ‘Mahkemeden ne sonuç çıkarsa çıksın ben sizi mağdur etmeyeceğim’ demesine rağmen mahkemeden çıkan karara itiraz ettiğini ve şu ana kadar herhangi bir destekte bulunmadığını iddia etti. 

Oturulmayan ev için vergi ve haciz

Mahkemenin Fatsa Belediye’sini kusurlu bulmasına karşın daire sahipleri, oturmadıkları meskenlere belediyenin vergi borcu yansıttığını ve bu borçlar için konutlarına haciz kağıdı geldiğini belirttiler.

Oturmadıkları konuta emlak vergisi verdiği için konutuna haciz kağıdı gelen daire sahiplerinden Cahit Çağlar, ‘Ben alınteri ile yaptığım evde oturamıyorum. Ben hayatımın en dinamik çağlarında çoluk çocuğum için bu evi aldım. Fatsa Belediyesi’nin usulsüzlüğü yüzünden ortada kaldık. Belediye biz sizin mağduriyetinizi gidereceğiz demesine karşın mahkemeye itiraz ettiler. Yaşadığımız daha mı yaşayacağız, çaresiziz. Belediyeye toplumsal dayanak için başvuruyorum ve tapun var diyerek bana takviye vermiyorlar” dedi.

5 katı kaçak yapılan binaya oturum izni

Fatsa Belediyesi’nin onayladığı Fenni Mesuliyet Sicil Durum Belgesinde binanın 5 kat olacağı belirtilirken 10 kat olarak inşa edildi.

Bir başka belgede ise kolon ve kirişlerin eksik olduğu binaya iskan veren Fatsa Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü’nün binayı 3 kat gösterdiği lakin daha sonra öbür katlara da oturum müsaadesi verdiği ortaya çıktı.

Mağdur vatandaşlar reaksiyonlarını bu türlü lisana getirdi ?

Bir daireye 164 bin bedel biçildi

Mahkeme tutanaklarında devam eden davada her daire için 164 bin TL bedel biçilmiş durumda. Bina sakinleri mahkemenin belirlediği bedele itiraz ediyor. Davayı kazanmaları halinde bile 164 bin TL alacaklarını, bu parayla meskenin yalnızca mutfağının bile yaptıramayacaklarını lisana getiren daire sahipleri dairelerin bedellerinin 2016 yılına nazaran değil günümüz koşullarına nazaran tekrar belirlenmesini istiyor.

Bina yağmalandı

Bina mahkemenin vermiş olduğu kararla mühürlenmesine karşın bilinmeyen bireyler tarafından talan edilmiş durumda. Mühürü kırarak binaya giren şahıslar binanın tüm elektrik ve su sayaçlarını ve binanın kolon kablolarını sökerek götürdükleri görünüyor. Daireler ise uyuşturucu kullananların ömür merkezi haline gelmiş durumda. Çabucak çabucak her dairenin çelik kapıları kırılmış ve duvarları ve mutfak dolaplarına ziyan verilmiş. 

Dairelerine tekrar oturma ümidiyle birtakım eşyalarını almayan vatandaşlar ise meskenlerine gittiklerinde özel eşyalarının ve yataklarının birileri tarafından kullanıldığını görünce emniyet güçlerine haber verdiklerini belirtiyorlar. Teze nazaran Emniyet güçleri binanın yıkılma tehlikesi olduğunu ve binada inceleme yapamayacaklarını belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu