Teknoloji

Bir şok iddia daha: Microsoft’un amacı PlayStation’ı piyasadan tamamen silmek mi?

Microsoft, İngiltere’nin Activision Blizzard’ı satın alma planını engelleme kararına itiraz ederken ve ABD Federal Ticaret Kurulu’nda yaklaşan bir davayla uğraşırken, Ayrıca, antitröst ihlalleri nedeniyle 69 milyar dolarlık satın almaya karşı çıkan bir grup oyuncuyla bir yan mahkeme savaşı da var..

Dün bu oyuncuları temsil eden avukatlar, Microsoft’un Sony’nin Playstation kısmını oyun sektöründen tamamen silmek için.Genel bir planın parçası olarak Activision Blizzard’ı satın almak istediklerini belirten bir e-postaya sahip olduklarını iddia ettikleri ortaya çıktı.

Axios’un haberine göre davacıların avukatları, ABD 9. Bölge Mahkemesi’ne yaptıkları başvuruda Microsoft’un e-postası olduğunu iddia ettikleri bir belge sundu. Belgede, e-posta ” Microsoft’un ana rakibi Sony PlayStation’ı pazarın dışına itmeyi planladığına dair tartışılmaz kanıtlar‘ içerdiği belirtiliyor.

Dosya, e-postanın Xbox Game Studios lideri tarafından yazıldığını ve Microsoft’un Xbox bölümünden sorumlu finans müdürüne gönderildiğini iddia ediyor. Ne yazık ki, bu e-postanın gerçek içeriği kamuya açık kayıtlardan kaldırıldığı için mevcut değil. Ne zaman gönderildiğine dair bir bilgi yok. Hem davacıların avukatları hem de Microsoft’un avukatları, bazı içeriklerin kamuya açık olup olmayacağını tartışıyorlar. Axios, Microsoft’a göre ihtilaflı e-postanın bu davayla ilgisi olmayan bir “dahili yazışma” olduğunu.ve gizli tutulması gerektiğini söyler.

Microsoft’tan gelen bu e-postada gerçekte ne yazıldığını asla öğrenemeyebiliriz. Öğrensek bile, davacıların avukatlarının e-postanın gerçekte içermediği bir hikaye önermeye çalışması da oldukça olasıdır.

Ortada, tüm bu savaşın ana olayı Microsoft’un FTC ile mücadelesidir. Bu ayın başlarında FTC, Microsoft’un Activision Blizzard anlaşmasını son tarih olan 18 Temmuz’dan önce tamamlayamaması için mahkemelerin geçici bir yasaklama emri çıkarmasıyla istediğini elde etti. Bu hafta Microsoft ve FTC mahkemede karşı karşıya gelecek ve Hükümet anlaşmaya tedbir koymak isteyecektir.

Microsoft CEO’su Axios, davanın taraflarının tanık listesinde satya nadellaSony’nin PlayStation başkanı jim ryan, Bethesda’nın yayıncılık lideri Pete Hines, Activision Blizzard’ın CEO’su Bobby Kotickve oburlarının işin içinde olduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu