Haber

BM Yetkilisi: Gazze’deki askeri operasyonlar katliama yol açabilir

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, “Gazze nüfusunun yarısından fazlası, yani 1 milyondan fazla insan Refah’ta mahsur kaldı ve ölümle karşı karşıya.” Refah’taki askeri operasyon Gazze’de katliama yol açabilir. ” söz konusu.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik planladığı kara operasyonuna tepkiler sürüyor. BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “Gazze nüfusunun yarısından fazlası, yani 1 milyondan fazla insan Refah’ta mahsur kaldı ve ölümle karşı karşıya. Yiyecekleri çok az, erişimleri neredeyse yok.” tıbbi bakıma, uyuyacak yer yok.” “Onların gidebileceği güvenli bir yer yok” dedi.

Refah’ta yerlerinden edilen Filistinlilerin, Gazze Şeridi’nin geri kalanından farklı olarak vahşeti ve kapsamı eşi benzeri olmayan bir saldırının kurbanı olduğunu belirten Griffiths, “Sağlık Bakanlığı’na göre 28 bin 000’den fazla insan, Çoğunlukla kadınlar ve çocuklar Gazze’de öldürüldü. “4 aydan fazla bir süredir, insani işçiler, karşılaştıkları risklere ve yaşadıkları travmalara rağmen ihtiyacı olan insanlara yardım etmek neredeyse imkansız yapıyorlar.” Dedi.

Bombardımanlar devam ederken ve yardımlar engellenirken milyonlarca insanı hayatta tutmak, beslemek ve korumak için hiçbir fedakarlık ve iyi niyetin yeterli olmadığını vurgulayan Griffiths, “Buna yaygın çaresizliği, kanun ve düzenin çöküşünü ve kesintileri ekleyin. UNRWA’nın fonları. Sonuç olarak insani yardım çalışanları vuruluyor.” “Silah zoruyla tutuluyorlar, saldırıya uğruyorlar ve öldürülüyorlar. Haftalardır insani müdahalemizin perişan olduğunu söylüyorum” dedi.

Bugün bir kez daha uyarıda bulunduğunu belirten Griffiths, “Refah’taki askeri operasyonlar Gazze’de katliama yol açabilir. Zaten kırılgan olan insani yardım operasyonunun da sonunu getirebilir.”

İnsani yardım operasyonlarını sürdürebilecek güvenlik güvencelerinden, yardım malzemelerinden ve işçi kapasitesinden mahrum kaldıklarını vurgulayan Griffiths, “Uluslararası toplum, Refah’a yönelik herhangi bir kara operasyonunun tehlikeli sonuçlarına karşı uyarıyor. İsrail hükümeti bu çağrıları görmezden gelmeye devam edemez. Bu, savaş sona ermeli.” söz konusu. – NEW YORK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu