Haber

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüştü

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüştü.

CHP’den yapılan açıklamaya göre Özel, burada yaptığı konuşmada, bugünün KKTC’nin kuruluşunun 40’ıncı yıl dönümü ve Cumhuriyet Bayramı olduğunu hatırlatarak, KKTC halkının bayramını kutladı.

“Devleti kuran parti olarak seçilmiş liderin ilk ziyaretini Kıbrıs’a, ardından da Azerbaycan’a yapmasının doğru olduğunu düşünüyoruz.” Özel, ifadesini kullanarak partisinin ilk liderinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ikinci liderinin ise İsmet İnönü olduğunu hatırlattı.

İnönü’nün Lozan’daki başarısının Kıbrıs’ın statüsü açısından son derece kritik olduğunu kaydeden Özel, üçüncü liderlerinin Kıbrıs’ın hemen her konutunda yetkilisi bulunan Bülent Ecevit olduğunu ve “Karaoğlan”ın Kıbrıs’ı zulümlerden kurtarmak için büyük cesaret gösterdiğini söyledi. Kararlılık gösterdiğini belirtti.

Özel şunları söyledi:

“O günlerde Türkiye’nin başına bela olacak ambargo tehditlerine boyun eğmedi. Elbette özellikle günümüz kurallarında şunun altını çizmek isteriz. Kıbrıs bir tecrit ve ambargoyla karşı karşıyadır. Geçmişte KKTC’ye verilen sözler göz önüne alındığında devam etmesi samimiyetsizliktir ve bu kesinlikle ortadan kaldırılmalıdır. Hatta Kıbrıs’ı bazı uluslararası toplantılara gözlemci olarak davet etmenin bile değerli olduğunu düşünüyoruz. ‘Kardeş vatan’ olarak tanımlıyoruz. ‘Kız vatan’ yerine. Eşit kardeşlik statüsünün her zaman çok daha gerçek bir tanım olduğunu düşünüyoruz. Her siyasi görüşten vatandaşımızı burada ağırlıyoruz. “Sizleri bir kez daha kucaklıyoruz. CHP’nin bundan sonra karşılıklılık ilkesine dayalı olarak yürüteceği ilişkilerde en sıcak ve samimi tutumları sergileyeceğimizi bilmenizi isterim.”

CHP Genel Başkanı Özel’e Gamze Taşcıer, İlhan Uzgel ve Namık Tan’dan oluşan bir heyet eşlik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu