Haber

Çin Dışişleri Bakanlığı: ABD Kongresi’nin Çin’in gelişmekte olan ülke statüsünü sona erdiren yasası gerçek değil

PEKİN, 10 Haziran (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin’in dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi statüsünün gerçeklere ve uluslararası hukuka dayandığını ve ABD Kongresi’nde bir yasa tasarısıyla hızla ortadan kaldırılamayacağını söyledi.

8 Haziran’da basında, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinin, Çin’e gelişmekte olan bir ülke muamelesine son verilmesi çağrısında bulunan Çin’in Gelişmekte Olan Ülke Statüsü Yasasının Sonlandırılması Yasasını kabul ettiğine dair haberler vardı.

Cuma günü düzenlediği olağan basın toplantısında yasayla ilgili yorumu sorulan Wang, “ABD’nin Çin’i “gelişmiş bir ülke” olarak görmesinin nedeni, Çin’in kalkınma başarısını takdir etmesi veya tanıması değil. Bunun arkasındaki gerçek güdü, arzudur. Çin’in gelişmesini engellemek için” dedi.

Wang, bazı ABD’li milletvekillerinin, Çin’in gelişmekte olan ülke statüsünü kullanarak uluslararası sorumluluklardan kaçınabileceği yönündeki endişelerinin “tamamen gereksiz” olduğunu söyledi.

Sözcü, Çin’in küresel ekonomik büyümeye, Birleşmiş Milletler genel bütçesine ve barışı koruma misyonlarına katkısının çoğu gelişmiş ülkeninkinden çok daha ağır bastığını da sözlerine ekledi.

Wang, “ABD, Çin’in gelişmekte olan bir ülke olup olmadığına karar vermeyecek. ABD, Çin’in hala gelişmekte olan bir ülke olduğu gerçeğini inkar edemez ve Çin’in ulusal canlanmaya doğru ilerlemesini engelleyemez.”

Sözcü, “Çin’in gelişmekte olan bir ülke olarak yasalara göre sahip olduğu haklar, sırf Capitol Hill’deki birkaç politikacı istedi diye Çin’den alınamaz” dedi.

Sözcü, ABD’nin Çin’e “gelişmiş ülke” etiketini nasıl koyacağını bulmaya çalışmak yerine, kendisini bir tiran veya hegemon olarak etiketlemekten nasıl kurtulacağını düşünmesi gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu