Teknoloji

Elon Musk, “Vox Populi, Vox Dei” Diyerek Askıya Alınan Twitter Hesaplarına Af Duyurusu Yaptı

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter’da askıya alınan hesaplar için anket başlatmıştı. Musk, çeşitli nedenlerle askıya alınan hesapların Twitter’a geri dönebileceğini açıkladı.

Elon Musk, Twitter’ı satın aldığından bu yana birçok farklı olay meydana geldi ve bunları sizlerle an be an paylaştık

Toplu işten çıkarmalar, Twitter ofisinin kapatılması, Twitter Blue abonelik fiyatı tartışmaları derken platformda son bir aydır kaos hakim demek yanlışsız olacaktır. Elon Musk, sıra dışı bir insan olduğunu her fırsatta gösteren bir karakter olduğu için Twitter üzere bir platformu satın almasıyla bu derece büyük olayların yaşanması aslında kaçınılmazdı.

Musk, geçtiğimiz günlerde “Twitter’da askıya alınan hesaplar geri dönmeli mi?” sorusuyla bir anket başlatmıştı.

Musk’ın başlattığı anket oldukça ‘evet’, ‘hayır’ seçeneklerinden oluşuyordu. Elon Musk, ‘Halk konuştu. Af gelecek hafta başlıyor. Vox Populi, Vox Dei.’ diye bir tweet attı. Bu Latince deyim ‘Vox Populi, Vox Dei’ şu anlama geliyor ‘Halkın sesi, Tanrı’nın sesidir.’

Anket sonuçlarıyla birlikte Musk, bir af geleceğini duyurdu

Elon Musk’ın bu kararı aslında büyük tehlikeleri barındırıyor.

Twitter, nefreti ve tacizi yücelten, şiddeti kışkırtma potansiyeline sahip yahut ziyana yol açabilecek yanlış bilgileri yaygın bir biçimde yayan hesapları yasaklıyor. Bugün binlerce hesap bu yüzden askıya alınıyor. Ülkemizde de bunun örneklerini sıkça gördük, tahminen de nefret kabahati işleyen birçok hesabın kapatılmasına ön ayak olduk. Lakin Musk’ın sırf Twitter’ın sahibi olduğu için bu türlü bir karar verebiliyor olması, platformun kullanıcılarını yok saymak demek.

Elon Musk’ın bu atağı hakkında pekala siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu