Ekonomi

Faiz korkuları sürerken altın ve bakır rekor seviyelerin altına indi

Investing.com – Altın fiyatları Asya ticaretinde düşerek rekor seviyelerden gerilerken İran’a ilişkin belirsizliğin bir miktar azalması, sarı metale yönelik güvenli liman talebini azalttı. Öte yandan ABD faiz oranlarına ilişkin endişelerin baskısı devam etti.

Endüstriyel metaller arasında bakırın rekor seviyelere yükselmesi de bugün bir miktar kâr realizasyonu ile tersine döndü.

Altın, İran Cumhurbaşkanı’nın bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından Orta Doğu’da jeopolitik istikrarsızlık yaşanmasından korkan yatırımcıların artan güvenli liman talebinden faydalanarak dün rekor seviyeye yükseldi. Ancak Cumhurbaşkanı’nın ölümünün ilk etkisi belirsizliğini korudu.

Spot altın %0,5 düşüşle 2.413,77 dolara gerilerken Haziran vadeli altın, %0,9 düşüşle 2.416,75 dolara indi. Spot altın dün yaklaşık 2.450 dolar ile rekor seviyeye ulaştı.

InvestingPro kullanın, profesyoneller gibi kazanın! %20 indirim kodu: FIRSAT

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Altın, güvenli liman talebinin azalması ve faizle ilgili endişelerin sürmesiyle durdu

Orta Doğu’da büyük bir istikrarsızlık yaşanmaması, altına olan güvenli liman talebini azalttı ve altını ABD faiz oranlarına ilişkin endişelere karşı daha savunmasız bıraktı.

Dün bir dizi Fed yetkilisi, Merkez Bankasının faizleri düşürmeye başlamadan önce enflasyonun hafiflediğine dair çok daha fazla ikna edici gösterge olması gerektiği konusunda uyardı. Merkez Bankasının faizleri daha uzun süre yüksek tutması muhtemel.

Piyasalar Fed’in yarın yayımlanacak Nisan toplantısına ait tutanaklarına hazırlanırken dolar yükseldi. Bu da metal fiyatlarını baskılayarak fiyatlardaki yükselişi kısa kesti.

Uzun vadeli yüksek faiz oranları, altın gibi getirisi olmayan varlıklara yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırarak bu varlıkların cazibesini azaltıyor.

Diğer değerli metaller de değer kaybetti. Platin %1,6 düşüşle 1.042,60 dolara gerilerken gümüş %2,5 düşüşle 31,628 dolara indi. Ancak her iki metal de son birkaç seansta elde ettikleri kazançların büyük bir kısmını korudu.

Bakır rekor seviyelerden düştü

Bakır fiyatları, yatırımcıların kırmızı metalin bu yıl ne kadar potansiyele sahip olduğunu görmek için geri adım atmasıyla, dün ulaştığı rekor seviyelerden sert bir şekilde geriledi.

Bakırın son dönemdeki yükselişi, esas olarak kırmızı metalin potansiyel arz açığına ilişkin spekülatif bir çılgınlık nedeniyle gerçekleşti. Arz açığı ile ilgili spekülasyonlar, Comex borsasında kısa bir sıkışmaya neden olup yükselişi tetikledi.

Ancak bu yükseliş, bakır sevkiyatlarının acil talebi karşılamak için zamanında tedarik edilip edilemeyeceğine odaklanılmasıyla azaldı.

Londra Metal Borsasında 3 aylık bakır, dün 11.100 doların üzerine çıkarak rekor kırdıktan sonra %1,3 düşüşle 10.825 dolara geriledi.

1 ay vadeli bakır ise %1,1 düşerek 5,0510 dolara indi ve rekor seviyelerden geri çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu