Haber

Fener Rum Patriği Bartholomeos İsrail-Filistin çatışmalarını anlattı

FENER Rum Patriği Bartholomeos katıldığı törenin ardından İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalara değindi. Bartholomeos, “Mahmut Abbas, Şimon Peres ve beni barışın simgesi olan ortak bir zeytin ağacı dikmeye davet etti. Ve hepimiz o zeytin ağacını diktik. Vatikan’a sık sık gittiğim için zeytinin ne kadar çok olduğunu gözlemledim. Ağacın her ziyarette büyüdüğünü ifade eden Erdoğan, “Barışın sembolü olan zeytin ağacı ne yazık ki meyve vermedi. Ortadoğu’da da meyve vermemesinin sonuçlarını bugünlerde görüyoruz. Dua etmeye devam edeceğiz” dedi.

İsrail’in Gazze saldırıları sırasında kilisenin bombalanması ve ölümlerin ardından Fener Rum Patriği Bartholomeos, Yeniköy’deki Kuddusü Şerif Rum Patrikhanesi’ne bağlı Aya Yorgi Kilisesi’nde düzenlenen ayinin ardından İsrail-Filistin ve Rusya-Ukrayna savaşlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘HEPİMİZ BİR VE BİR OLAN ALLAH’IN ÇOCUKLARIYIZ’

Bartholomeos, “Bu gece özellikle Ortadoğu ve Ukrayna’da barışın tesis edilmesi için dua ettik. Dini bir kurum olarak her zaman barıştan yanayız. Her zaman barış, birlik ve dostluk için dua ediyoruz. Ancak bu zorlu süreçte günlerde dualarımız daha sık ve daha sıcak oluyor.” 2-3 gün önce Monako Prensliği’ndeyken Kudüs Patriği Theofilos kardeşimizle telefon görüşmesi yaptık ve oradaki durumu detaylı olarak öğrendik. Biz onların yanında olduğumuzu ve tabii ki yalnızca Hıristiyanların, yalnızca Müslümanların, yalnızca Yahudilerin yanında olduğumuzu ilan ettik. “Tüm insan kardeşlerimizin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz. Hepimiz bir olan Allah’ın çocuklarıyız. Kardeş kardeşi öldürmemelidir” dedi.

‘Birlikte diktiğimiz zeytin ağacı hiçbir işe yaramadı’

Patrik Bartholomeos, “2014 yılının Mayıs ayında Kudüs’teydim. Değerli kardeşlerim, Papa Hazretleri ile ortak bir kutsal ziyaret yapmak istedik. Ve bu ziyaretin sonunda Papa Francis beni Vatikan’a davet etti. Aynı zamanda Papa Francis de beni Vatikan’a davet etti.” Bir ara İsrail’in o zamanki cumhurbaşkanı merhum Şimon Peres ve Filistinlileri de Cumhurbaşkanı Mahmut Abbas’ı davet etti.Ve üçümüz Vatikan’a gittik.Kuran-ı Kerim, Tevrat ve İncil’den dualar okuduk, ilahiler söyledik. Bu törenin sonunda Papa Hazretleri Mahmut Abbas, Şimon Peres ve beni ortak bir zeytin ağacı, barışın simgesi olan bir zeytin ağacı dikmeye davet etti ve hep birlikte o zeytin ağacını diktik. Vatikan’ı sık sık ziyaret ettiğimde o zeytin ağacının ne kadar büyüdüğünü gözlemliyordum. Ne yazık ki barışın sembolü olan bu zeytin ağacı, “Ağaç meyve vermedi. Ortadoğu’da meyve üretememesinin sonuçlarını da bugünlerde görüyoruz. Dua etmeye devam edeceğiz. Sorunlar silahlarla çözülemez. Sorunlar diyalogla çözülür. Medeni insanlar olarak masa etrafında oturup sorunları konuşuyoruz, tartışıyoruz ve çözüyoruz” dedi.

golmarmaraajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu