Haber

Filistin Esirler Cemiyeti: İsrail 7 yılda 9 bin 300’den fazla çocuğu gözaltına aldı

Filistin Esirler Cemiyeti, İsrail güçlerinin 2015 yılından bu yana 18 yaş altı 9 bin 300’den fazla Filistinli çocuğu gözaltına aldığını açıkladı.

Filistinli sivil toplum kuruluşu, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla yazılı açıklama yayımladı.

İsrail’in 7 yılda 9 bin 300’den fazla çocuğu gözaltına aldığı hatırlatılan açıklamada, 2022 yılının başından bu yana ise İsrail güçlerince yaklaşık 750 çocuğa gözaltı işlemi uygulandığı belirtildi.

Açıklamada, bu yılın başından beri gözaltına alınan çocuklardan 160’ının özgür bırakılmadığına dikkat çekilerek, bu çocuklar ortasında İsrail güçlerinin ateş açtığı yaralı çocukların da olduğuna işaret edildi.

Açıklamada ayrıyeten, hiçbir suçlama yöneltilmeksizin ve yargı süreci başlatılmaksızın 3 kız ve 5 erkek çocuğun da “idari tutuklu” olarak cezaevinde tutulduğu kaydedildi.

Filistin Esirler Cemiyetinin açıklamasında, Filistinli çocukların azap dahil olmak üzere “sistematik tacizlere” maruz kaldığı ve İsrail hapishane idaresinin onları ağır gözaltı şartlarında tuttuğu vurgulandı.

İsrail’in “idari tutukluluk” uygulaması

“İdari tutukluluk” uygulaması, İsrail’in, işgal ettiği topraklardaki Filistinlileri, hiçbir suçlama yöneltilmeksizin tutuklaması manasına geliyor. Filistinliler, haklarındaki suçlamayı öğrenemeden ve kendilerini savunma hakkından yoksun halde 6 aya kadar mahpusa atılabiliyor.

Bu müddetten sonra askeri mahkemeye sevk edilen lakin suçlamalardan habersiz bir Filistinlinin tutukluluk mühleti 5 yıla kadar tekraren uzatılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu