Ekonomi

Güney Kore, Ay’a uzay aracı gönderecek

Güney Kore haber ajansı Yonhap’a göre Yoon, uzayın küresel ekonomiyi yönlendirebileceği ve insanlığın karşılaştığı sorunları çözebileceği bir vizyon ile devam edeceklerini belirterek, uzay gücü hayalinin uzak bir gelecekte olmadığını, çocuklar ve gençler için fırsat ve umut olduğunu ifade etti.

Güney Kore’nin 2032’ye kadar Ay’a uzay aracı yollayacağını ve “gelecek uzay ekonomisi” planı kapsamında aydaki kaynakların keşfedileceğini lisana getiren Yoon, ülkesinin ay vazifesi için 5 yıl içinde yerli roket geliştireceği bilgisini paylaştı.

Yoon, uzun vadeli uzay planı kapsamında Güney Kore’nin, 2045’te kutlanacak Kurtuluş Günü’nün 100. yıl dönümünde de Mars’a uzay aracı indirmeyi amaçladığını kaydetti.

Kapsamlı plan çerçevesinde uzay endüstrisinin geliştirilmesine ve uzmanların eğitimine de odaklanılacağı aktarıldı.

Güney Kore idaresi tarafından ABD Havacılık ve Uzay Ajansına (NASA) misal uzay ajansının kurulacağı da belirtildi.

Uzay ajansı kurulması, Yoon’un seçim kampanyasında verdiği kelamlardan biriydi ve hükümet, ajansın kurulmasına yönelik yasa tasarısını gelecek yıl onaylatmaya hazırlanıyor.

KPLO ağustosta fırlatılmıştı

Uzay yarışına katılan Güney Kore, son yıllarda bu alandaki yatırımlarına sürat kazandırmış, birinci denemesinin başarısız olmasının akabinde yerli üretim roketi “Nuri”yi 21 Haziran’da ikinci sefer uzaya göndermişti.

Güney Kore, birinci Ay keşif aracı KPLO’yu uzaya Ağustos 2022’de fırlatmıştı.

ABD merkezli uzay şirketi SpaceX tarafından, Falcon 9 roketi ile ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri Üssü’nden fırlatılan keşif aracı, Güney Kore’nin Ay misyonuna yönelik birinci adımı olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu