Haber

İngiltere, Türkiye ile Yasadışı Göç Anlaşması İmzaladı

İngiltere, yasadışı göçü yavaşlatmak için Türkiye ile yeni bir anlaşma imzalandığını duyurdu. İngiltere İçişleri Bakanı Braverman, kolluk kuvvetlerinin ortak çalışmalar yürüteceğini açıkladı. Düzensiz göçle mücadele çabasının gündemin ilk sıralarında yer aldığı İngiltere, Türkiye üzerinden ülkeye kaçak göçü yavaşlatmak amacıyla iki ülke arasında yeni bir mutabakat zaptı imzalandığını duyurdu.

Anlaşmanın, insan kaçakçılığı şebekelerinin çökertilmesi ve tekne ticaretinin önlenmesi amacıyla kolluk kuvvetleri arasında iş birliğinin güçlendirilmesini kapsadığı açıklandı. Anlaşma kapsamında, söz konusu iş birliğini güçlendirmek amacıyla Türkiye’de Emniyet Müdürlüğü bünyesinde yeni bir operasyonel birim kurulması öngörülüyor.

İngiliz hükümetinden yapılan açıklamada, anlaşma sayesinde gümrük bilgileri, istihbarat ve bilgilerin daha hızlı paylaşılacağı belirtildi.

Yoğun form istihbaratı paylaşılacak

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, “Yakın dostumuz ve müttefikimiz Türkiye ile ortaklığımız, kolluk kuvvetlerinin bu uluslararası meselede birlikte daha iyi çalışmasını ve küçük tekne tedarik zinciri sorununu çözmesini sağlayacaktır” dedi. İçişleri Bakanı, “İnsan kaçakçılığı çetelerini çökertmek ve botları durdurmak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız” dedi.

Göç Bakanı Robert Jenrick de yaptığı açıklamada anlaşmanın detaylarını paylaştı. Jenrick, “İnsan kaçakçılığı çetelerini dağıtmak ve küçük tekne geçiş malzemelerinin üretimini ve tedarikini önlemek için istihbarat, insan kaynakları ve teknolojiyi kapsamlı bir şekilde paylaşacağız” dedi.

Anlaşma, İngiltere Göç Bakanı Jenrick’in geçen ay Türkiye’yi ziyaret etmesinden sonra geldi. Jenrick, ziyareti sırasında Türkiye-Bulgaristan Sınır Kapısı’na da gitti.

Gelecek yıl yapılacak seçimlerden önce, muhafazakar Rishi Sunak liderliğindeki Birleşik Krallık hükümeti, sistematik olmayan göçü gündeminin üst sıralarına koydu ve göçmenlerin ülkeye tekne veya tekne ile sistematik olmayan girişini önlemek için bir dizi yasal düzenleme yaptı. İngiliz Kanalı boyunca. Başbakan Sunak, Mani Denizi’nden gelen “teknelerin durdurulmasının” öncelikleri arasında yer aldığını açıklayarak, ülkeye gelmek isteyen göçmenleri “yasal yollara başvurmaya” davet etti.

İngiltere’deki tedbirler kapsamında ülkede oturma izni olmayan sığınmacıların bir kısmı Portland’da dev bir gemiye gönderilmeye başlandı.

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

Reuters,DW/BO,EC

haber-yaprakli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu