Haber

İsveç protokolü: Türkiye’deki onay süreci tamamlandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilen İsveç protokolü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandıktan sonra Resmi Gazete’de yayımlandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İsveç’in Kuzey Atlantik Anlaşması’na katılımına ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen kanunun yayımlanmasına karar vererek Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ni imzaladı. İsveç’in NATO’ya katılım protokolüne ilişkin “protokolü onayladı.”

Ardından protokolün onaylandığını teyit eden kanun Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tüm bu gelişmelerin ardından Türkiye, İsveç’in NATO’ya katılımına ilişkin onay sürecini tamamladı. Türkiye’nin bu onaya ilişkin resmi belgeyi Washington’a sunması gerekiyor.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Türkiye’deki onay sürecinin tamamlanmasının ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya katılımına onay vermesini memnuniyetle karşıladıklarını” belirtti. Kristersson, “Böylece İsveç’in NATO üyeliği yolunda önemli bir kilometre taşı daha aşılmış oldu.” diye ekledi.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, konuyla ilgili yaptığı paylaşımda şunları söyledi.

ABD’den açıklama

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Erdoğan’ın imzasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. Blinken, “Washington’da resmi onay almayı ve İsveç’i 32. Müttefik olarak karşılamayı sabırsızlıkla bekliyoruz. İsveç ve İttifak birlikte daha güçlüdür.” dedi.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake dün yaptığı açıklamada, resmi onay belgeleri Ankara’dan Washington’a ulaşır ulaşmaz ABD Dışişleri Bakanlığı’nın F-16’ların Türkiye’ye satışına ilişkin Kongre’ye resmi bildirimde bulunacağını belirtti.

Ankara’nın 1,5 yılı aşkın süredir İsveç’in NATO üyeliğine koyduğu engel, F-16’ların Türkiye’ye satış sürecini de etkiliyordu. ABD Kongre üyeleri, F-16’ların satışına karar vermek için Ankara’nın İsveç’in NATO üyeliği konusundaki tutumunu beklediklerini belirtti.

Bütün gözler Macaristan’da

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından İsveç ve daha önce herhangi bir askeri ittifaka dahil olmayan komşusu Finlandiya, Mayıs 2022’de NATO üyeliğine başvurdu. Bu iki ülkenin NATO üyeliğine uzun süre itiraz eden Türkiye, daha sonra NATO’ya üyelik başvurusunda bulundu. Finlandiya’nın üyeliğine yeşil ışık yakıldı. Bunun üzerine Finlandiya Nisan 2023’te NATO’ya katılabildi.

Salı günü Türkiye, İsveç’in NATO üyeliğini onaylayan protokolü de kabul etti. Başta ABD olmak üzere NATO ülkelerinin aylardır beklediği bu gelişmenin ardından Macaristan, İsveç’in üyeliğine parlamento onayı vermeyen tek NATO üyesi olarak kaldı. İsveç’in NATO’ya girebilmesi için tüm ittifak üyelerinin bunu onaylaması gerekiyor.

Ancak Macaristan Parlamentosu Lideri Laszlo Kover dün yaptığı açıklamada, İsveç’e ilişkin protokolü onaylamak için acele etmediklerini söyledi.

DW/CÖ,HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu