Ekonomi

Manşet: Trimble 4. Çeyrek Kazançları Tahminleri Geçti, Hisseler Yükseldi

WESTMINSTER, Colo. – Trimble Inc. (NASDAQ: TRMB), 2023 mali yılını sağlam bir notla tamamladığını ve dördüncü çeyrekte analist beklentilerini aşarak 0,63 $ hisse başına kazanç (EPS) elde ettiğini bildirdi.

Şirketin üç aylık geliri de tahminleri aşarak 911,71 milyon dolarlık beklentilere karşın 932,4 milyon dolar oldu.

Şirketin dördüncü çeyrek performansı, gelirinde geçen yılın aynı dönemine göre %9’luk bir artışa işaret ederken, yıllık yinelenen gelir (ARR) önceki yıla göre %24 artışla 1,98 milyar dolara ulaştı.

Trimble başkanı ve CEO’su Rob Painter, bu büyümeyi ARR, Brüt Marj ve Düzeltilmiş FAVÖK’teki rekor seviyelere bağladı. Painter, “2024’e, makroekonomik belirsizliklerle uğraşırken stratejimizi uygulamaya ve hissedarlarımıza sermaye getirisi sağlamaya devam etmeye kararlı bir şekilde giriyoruz” dedi.

Trimble, ileriye dönük olarak 2024 yılı gelirinin tamamının 3,57 milyar dolar ortası ile 3,67 milyar dolar arasında olacağını tahmin ediyor ve hisse başına kazancı 2,60 dolar ortası ile 2,80 dolar aralığında ayarlıyor. Bu iddia, 2,72 $’lık konsensüs EPS varsayımını desteklerken, 3,84 milyar $’lık konsensüs gelir tahmininin gerisinde kalıyor.

Şirket, 2024’ün ilk çeyreği için gelirin 905 milyon dolar ortası ila 935 milyon dolar aralığında olmasını bekliyor ve EPS’yi 0,57 milyon dolar ortası ila 0,62 dolar aralığında ayarladı.

Yatırımcılar faiz raporuna ve beklentilere olumlu tepki verdi ve Trimble’ın hisse fiyatı %3,6 arttı. Bu artış, şirketin mali performansına ve gelecek yıla ilişkin stratejik görünümüne yönelik olumlu piyasa tepkisini yansıtıyor.

Trimble’ın 2023 rakamları da bir önceki yıla göre gelirinde %3 artışla büyüme gösterdi. Şirketin GAAP faaliyet geliri 448,8 milyon dolar veya gelirin %11,8’i olarak rapor edilirken, GAAP dışı faaliyet geliri 934,7 milyon dolar veya gelirin %24,6’sı olarak bildirildi. Ek olarak Trimble, mali yıl içerisinde yaklaşık 2,4 milyon hisseyi 100,0 milyon $ karşılığında geri satın aldı.

Şirketin 2024 yılına ilişkin ileriye dönük beklentileri, AGCO ile ortak girişimin ikinci çeyreğin başında kapanacağını varsayıyor ve bu, gelecekteki büyüme için stratejik bir hamle olabilir.

Trimble’ın sağlam mali sonuçları ve iyimser piyasa geri bildirimleri, mevcut makroekonomik ortamın yarattığı zorlukları kabul etmesine rağmen şirketin yeni mali yıla girerken güçlü bir konumda olduğunu gösteriyor.

InvestingPro İçgörüleri

Trimble Inc. TRMB (NASDAQ:TRMB) 2023 mali yılını güçlü bir şekilde tamamlarken, şirketin 39,99 F/K oranıyla yüksek kazanç çarpanıyla faaliyet gösterdiğini ve bunun yatırımcıların gelecekteki büyüme beklentilerine olan güvenini yansıttığını belirtmek gerekir. Hisse senedi son üç ayda %25,47’lik toplam getiri fiyatıyla güçlü bir getiri gösterdi; bu, piyasanın son kazanç raporuna ve ileriye dönük yönlendirmelere verdiği olumlu tepkiyle uyumlu.

Trimble’ın hisseleri genellikle düşük fiyat oynaklığıyla işlem görüyor ve bu da onu yatırım portföylerine istikrarlı bir katkı yapıyor. Şirketin 1Ç 2023 itibarıyla son on iki aylık geliri 3,722 milyar dolardı ve %63,44’lük önemli brüt kar marjı, operasyonlarında kârlılığı koruma yeteneğini gösteriyor. Analistlerin Trimble’ın bu yıl da kârlı kalacağını ve bunun da yatırımcılara daha fazla güvence sağlayabileceğini varsaydıklarını vurgulamakta fayda var.

Trimble’ın finansal durumu ve gelecek beklentileri hakkında daha derin bilgi edinmek isteyenler için InvestingPro zengin miktarda ek bilgi sunmaktadır. Şu anda yatırımcıların daha bilinçli kararlar almasına yardımcı olabilecek 7 InvestingPro İpucu daha mevcut. Bu ipuçlarını keşfetmek ve Trimble’ın yatırım potansiyeli hakkında kapsamlı bir anlayışa sahip olmak için https://www.investing.com/pro/TRMB adresini ziyaret edin. Daha fazla para için PRONEWS24Kupon kodunu kullanarak yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliğinizde ek %10 indirimden yararlanabilirsiniz.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu