Haber

Meke Gölü kış mevsiminde yabancı turistlerin de uğrak noktasıdır.

Meke Gölü kış mevsiminde yabancı turistlerin de uğrak noktasıdır.

KONYA – Konya’nın Karapınar ilçesinde yer alan Meke Gölü, kış aylarında karavan gezisine çıkan yabancı turistlerin ilgi odağı haline geliyor. Kış mevsimi olmasına rağmen karavanla Türkiye’ye gelen turistler Karapınar’daki doğal güzellikleri geziyor ve Meke Gölü’ne uğramadan ayrılmıyor.

Meke Gölü yer altı sularının çekilmesi ve kuraklık gibi nedenlerden dolayı kurudu. Öte yandan yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Meke Gölü, kış aylarında karavanlarıyla seyahat eden yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Karavanıyla Fransa’dan yola çıkıp birçok Avrupa ülkesini gezdikten sonra Türkiye’ye ulaşan Amerikalı Joseph Reincke ve Fransız eşi Amélie Vastel Reincke, Meke Gölü’nde mola verdi. Turistler 2 gün boyunca burada kamp kurarak yürüyüş yaptı ve gün batımını ve gün doğumunu izledi. Çift, orada kendilerine ikram edilen Konya etli ekmeği de yedi.

4 ay önce Fransa’dan ayrıldıklarını anlatan Reincke çifti, “Evliyiz ve Fransa’daki karavanımızda birlikte yaşıyoruz. Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan üzerinden geçerek Türkiye’ye ulaştık. 3 aydır Türkiye’de seyahat ediyoruz. Akdeniz kıyısı boyunca güneye, Datça’ya gittik.” İstanbul’a doğru yola çıktık. Truva, Efes, Pamukkale gibi tarihi yerleri gezdik. Ayrıca Türklerle iki farklı çiftlikte çalışarak zaman geçirdik. Türk insanı çok dost canlısı ve nazikti. Kültürümüzü paylaşmanın ve Türk kültürünü öğrenmenin keyfini yaşadık. En sevdiğimiz yiyecekler çiğ köfte ve etli ekmektir. Harikaydı. Meke Gölü’nde keyifli vakit geçirdik, gerçekten çok güzel. Çok güzel bir ülkeniz var ve biz burayı ziyaret etmekten çok keyif alıyoruz. 3 hafta daha Türkiye’ye gideceğiz. Burası çok güzel bir ülke. İnsanlar çok misafirperver. Kültürel yerleri geziyoruz, insanlarla tanışıyoruz “Türkiye’nin yemekleri harika. Sıcak mevsimde tekrar gelmek istiyoruz. 2 gündür Meke Gölü’nde kamp yapıyoruz. Çok sessiz bir yer ama olmaması çok üzücü. Su Her şeye rağmen ilginç bir yer” dedi.

Çift, ilçenin diğer doğal güzelliklerinden Acıgöl’ü de ziyaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu