Haber

Mersin’de organize suç örgütü operasyonuna 8 tutuklama

MERSİN’de organize suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 51 şüphelinin 8’i, tutuklandı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Cürümlerle Uğraş (KOM) Şubesi grupları, vatandaşlara kendilerini stajyer savcı, savcı çocuğu, avukat, polis memuru ve çarşı mahalle bekçisi üzere unvanlarla tanıtarak davaları kendi lehlerine olacak formda sonuçlandırabileceklerini sav eden dolandırıcılar, sigorta primi yatırmayarak paravan şirketler üzerinden dolandırıcılık yapan şüpheliler ve tefecilik hatasına karışanlara yönelik çalışma başlattı. 10 şüphelinin, dava ve soruşturma evrakı bulunan şahıslarla irtibat kurdukları, kendilerini kamu vazifelisi üzere unvanlarla tanıtarak inanç kazandıktan sonra davalarını kısa müddette kendi lehlerine olacak formda sonuçlandırabileceklerini söyleyerek, dolandırıcılık yaptığı ve yaklaşık 1 milyon TL haksız yarar sağladıkları tespit edildi.

SGK’YI ZARARA UĞRATMIŞLAR34 şüphelinin ise kurdukları paravan şirketler üzerinden bazı kişilere sigortalı başlangıcı yaptırdıkları ancak primlerini yatırmadıkları, bu kişilerin sigortalıların faydalandığı tüm haklardan yararlanmasını sağlayarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nu yüklü ölçüde ziyana uğrattıkları belirlendi. Yeniden çalışma kapsamında 7 şüphelinin de tefecilik cürmünü işleyerek haksız kar sağladığı tespit edildi.51 GÖZALTI

Teknik ve fiziki çalışmaların akabinde polis, 15 Kasım’da operasyon için düğmeye bastı. 300 personelin katıldığı, dron destekli operasyonda 51 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin adreslerine yapılan aramalarda çok sayıda sahte polis kimliği, polis yelekleri, çok sayıda pompalı tüfek, tabanca ve yasa dışı yollardan elde edilen çanta içerisine saklanmış ‘geçersiz’ yazılı yüklü miktarda dolar banknotları ele geçirildi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 51 şüpheli adliyeye sevk edildi. Nöbetçi hakim karşısına çıkartılan şüphelilerin 8’i tutuklandı, 43 kuşkulu isimli denetim koşuluyla özgür bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu