Ekonomi

Moderna ve Merick’in Hisseleri Ortak Melanom Tedavisinin Sağkalım Oranlarını Artırmasıyla Artıyor

Moderna (MRNA) ve Merck (MRK), en ölümcül cilt kanseri türünü hedef alan araştırma aşılarının güncellenmiş ve daha umut verici üç yıllık sonuçlarını açıkladı.

Aşı, Merck’in Keytruda’sı ile birlikte kullanıldığında, Chicago’daki Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin yıllık konferansında paylaşılan bir faz 2 çalışmasında sağkalım oranlarında bir artış ve sürdürülebilir etkinlik göstermiştir.

Moderna’nın ürün geliştirme çabalarının hayati bir parçası olan bu aşı, piyasadaki tek ürünü olan Covid aşısına olan talebin önemli ölçüde azaldığı zorlu bir önceki yılın ardından yatırımcıların iyimserliğini artırdı. Son bulgular, şirketler tarafından Aralık ayında açıklanan ön verilere ekleniyor.

Moderna ve Merck hisseleri Pazartesi günü sırasıyla %5 ve %2’nin üzerinde değer kazandı.

En son analizde, sadece Keytruda alan hastaların %55,6’sının aksine, kombine tedaviyi alan hastaların yaklaşık %75’i iki buçuk yıl sonra kanser nüksü olmadan hala hayattaydı. Bu iyileşme, tümör mutasyonlarının seviyesine veya bağışıklık sistemi reaksiyonlarında rol oynayan PD-L1 proteininin varlığına bakılmaksızın çeşitli hasta grupları arasında tutarlıydı.

Moderna’da geliştirme, terapötikler ve onkoloji sorumlusu olan Dr. Kyle Holen, aşının melanom hastalarının “geniş bir spektrumunun” tedavisinde kullanılabileceğini vurguladı. Kombine tedaviyi alan hastalar için sağkalım oranı iki buçuk yıl sonra %96 iken, sadece Keytruda alan hastalar için bu oran %90,2’dir.

Şirketler tarafından daha önce yapılan duyurulara göre, kombine tedavi uygulanan ileri evre melanom hastalarının ölüm ya da kanser nüksü ihtimali, yaklaşık üç yıllık bir süre zarfında sadece Keytruda ile tedavi edilenlere kıyasla %49 daha düşüktü. Buna ek olarak, kombine tedavi melanomun metastaz yapma veya ölüme yol açma riskini %62 oranında azaltmıştır.

En sık bildirilen yan etkiler yorgunluk, enjeksiyon bölgesinde rahatsızlık ve soğuk hissi olup bunların çoğu önemsizdi. Kombine tedaviyle tedavi edilen hastalar, sadece Keytruda ile tedavi edilenlere kıyasla bağışıklık sistemiyle ilgili yan etkilerin biraz daha fazla görüldüğünü bildirmiştir.

Bu makale AI’nin yardımıyla hazırlanmış ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu