Ekonomi

Morgan Stanley olumlu görünümünü koruyor ancak Brinker ve Sweetgreen’in notunu düşürüyor

Morgan Stanley, Brinker International’ın (EAT) notunu Eşit Ağırlık’tan Düşük Ağırlık’a düşürdü ve şirketin hisseleri için 12 aylık ileri fiyatını 36,00 $ olarak belirledi.

2023’ün sonunda borsada güçlü bir performans görüldü ve bu, gündelik yemek sektörünü olumlu etkiledi. Ancak Morgan Stanley analistleri şu anda EAT’nin yukarı yönlü potansiyelinin potansiyel risklerle karşılaştırıldığında o kadar cazip olmadığına inanıyor. Analistler, “Yatırımcıların şirketin iyileşme hikayesinin ortaya çıkması için sabırlı olması gerekecek” diyor.

CAKE gibi Morgan Stanley de EAT’nin 2024’te genel pazara kıyasla zorluklarla karşılaşmasını bekliyor. Şirketin mevcut restoranlarındaki ılımlı satış büyümesi ve daha yüksek fiyatlar talep etme yeteneğinin sınırlı olması, artan maliyetleri dengelemek ve kar marjlarını dengelemek için muhtemelen yetersiz kalacak.

“Yeni liderlik ekibi tarafından uygulanan stratejiyi destekliyoruz ve gelecekteki başarı için iyi tasarlandığına inanıyoruz. Ancak kısa vadede benzersiz bir marka kimliği oluşturmak ve rekabetçi bar ve ızgara pazarında öne çıkmak zor olabilir. “dedi.

Morgan Stanley aynı zamanda Sweetgreen, Inc.’in de sahibidir. Şirket, (SG) notunu Eşit Ağırlık’tan Düşük Ağırlık’a düşürdü ve şirketin hisseleri için 12 aylık hedef fiyatını 10,00 $ olarak belirledi.

Analistler SG markası hakkında olumlu görüşe sahip olsa da markanın satışlarında Kovid sonrası toparlanmanın segmentin önde gelen şirketlerinin gerisinde kaldığını gözlemliyor. Bu durumun devam edeceğini öngörüyorlar. Otomatik Infinite Kitchen konseptinin geliştirilmesine verilen önem ve yeni restoran açılışlarındaki yavaşlama nedeniyle yatırım beklentileri giderek belirsizleşiyor.

Şu anda şirket kârlı değil ve artık rakiplerini geçmeyecek bir oranda büyüyor. Hisse senedine bir fiyat koymak zor ve şirketin gelecekteki anlatısı, Infinite Kitchen projesinin başarılı bir şekilde yürütülmesine giderek daha fazla bağlı olabilir ve bu da projenin uzun vadeli uygulanabilirliği hakkında soru işaretleri doğurabilir.

Salı öğleden sonra itibarıyla EAT ve SG hisse senedi fiyatları sırasıyla %0,26 ve %6,67 düştü.

Bu makale yapay zeka yardımıyla hazırlanıp tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu