Haber

Okyanus sıcaklıkları 2022’de rekor seviyeye ulaştı

Guardian’ın haberine göre çok sayıda bilim insanından oluşan bir ekip tarafından yürütülen araştırmada, ısıyı emen insan yapımı emisyonların olduğu tespit edildi. okyanuslar 2022’de en yüksek sıcaklıklarına ulaşacakve bunun iklim sisteminde derin değişikliklere yol açtığını.

ABD Thomas Üniversitesi’nde prof. John İbrahimküresel ısınmanın yüzde 90’ından fazlasının okyanuslara gittiğini belirterek, “Okyanusların ısınması nedeniyle daha aşırı hava koşulları yaşıyoruz. Bunun tüm dünyada ciddi etkileri var.”söz konusu.

1958’deki kayıtlar, ısınmanın hızlanmasıyla birlikte 1990’dan itibaren okyanus sıcaklığında önemli bir artış olduğunu gösteriyor.

‘Net sıfır emisyona ulaşana kadar artacak’

Araştırmaya göre okyanusların ısınması ve aşırı hava koşulları üzerindeki etkileri insanlık net sıfır emisyona ulaşana kadar artacak.

Orta enlem Pasifik ve Atlantik okyanuslarındaki yoğun ısınmayla birlikte Kuzey Yarımküre’de rekor kıran sıcak hava dalgalarının ve kuraklık olaylarının arttığı bildirildi.

Dünya Meteoroloji Örgütü, Ekim ayında tüm önemli sera gazlarının atmosferik konsantrasyonlarının rekor seviyelere ulaştığını bildirdi.

Bahsi geçen araştırma ‘Atmosfer Bilimlerindeki Gelişmeler’Hakemli bir dergide yayınlandı.

midyat-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu