Haber

SGK’da Örgütlenen Dokuz Sendikadan İş Yükü Artan Çalışanlar İçin Ortak Açıklama: “SGK Personelini Kimse Köle Sanmasın”

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) örgütlü dokuz sendika; 3600 ek gösterge, EYT ve konfigürasyon gibi düzenlemeler nedeniyle iş yükü artan kurum çalışanlarının düşük fazla mesai ücreti ile 7/24 çalıştıklarını belirterek sorunlarına çözüm istedi. İş Büro Teşkilatı Genel Sekreteri Candan Ceylan, “Zaten en geç sabah 06:00’da 7/24 mesai var. Sorumlu oldukları aileleri var. EYT’den önce ulaşımımız sağlanmıyordu ve yemek ücretlerimiz bize verilmiyor ama 7/24 vardiyada ne olacağı belli değil. Kimse SGK işçilerinin köle olduğunu düşünmesin” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) örgütlü dokuz sendika; EYT gibi düzenlemeler ve yapılanma nedeniyle iş yükü artan çalışanların taleplerinin karşılanması ve sorunlarının çözülmesi için bugün Ankara’da Ulus Rüzgarlı Sosyal Güvenlik Merkezi önünde 3600 ek gösterge açıklama yaptı.

“ŞİMDİ KAYBEDECEK HİÇBİR ŞEYİMİZ YOK”

EYT ve yapılanma düzenlemeleriyle birlikte çalışanların iş yükünün arttığını belirten İş Bürosu Genel Teşkilat Sekreteri Candan Ceylan, ANKA Haber Ajansı’na şunları söyledi:

“Toplantı tutanağında en geç 06:00’da 7/24 mesai olduğu açıkça belirtiliyor. Olağan vardiyalı çalışma ile olacak. Gece mesaisi olacak, ikinci fazla mesai olacak. gündüz normal çalışma saatleri ile örtüşüyor.İnsanların geçinmesi gereken aileleri var.Gece çalışmak temelde bir güvenlik sorunu aynı zamanda.Herkes il merkezinde çalışmıyor.İlçelerde çalışan arkadaşlarımız var.Başvuruları nasıl alınacak? Toplantıda çıkıp ‘memurlar şu mesai saatinde çalışacak’ diye karar alabilirler ama kimse bizim şartlarımızdan bahsetmiyor.

“ŞİMDİ KAYBEDECEK HİÇBİR ŞEYİMİZ YOK”

Deprem illerindeki çalışanların da göreve çağrıldığını söyleyen Candan Ceylan, “Bu dönemde arkadaşlarımız kurumdaki normal işlerine devam etmeleri için davet ediliyor. ‘Devam etmezseniz işinizi kaybedersiniz’ deniliyor. .’ “Taban ücretle çalışan memurlarız. Bunun için insanları birlik olmaya davet ediyoruz. Kimse gücenmesin” dedi.

“HİÇ KİMSE SGK ÇALIŞANININ KÖLE OLDUĞUNU DÜŞÜNMESİN”

Sendikalar adına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Vatandaşları deprem enkazı altında bırakan AKP iktidarı, şimdi de SGK çalışanları başta olmak üzere kamu emekçilerini ekonomik enkaz altında bırakmaya devam ediyor. Temelindeki memur düşmanlığı her geçen gün gün yüzüne çıkıyor. Milyonlarca vatandaşımızın en temel hakkı nihayet yasalaştı.Bu hakkı titizlikle kullanan herkesin maaşını bir an önce alabilmesi için özveriyle çalışacaktır.Ama kimse SGK çalışanlarının köle olduğunu düşünmesin.Nerede? 666 Sayılı KHK ile SGK çalışanının hakları mı kayboldu?

Asgari ücretin biraz üzerinde bir maaşla en geç sabah 6’da işe gelmeyi teklif etmek, 7/24 çalışma saati ayarlamak, ek ücretle saat başı 27 lira ödemek ne demek? Ancak bunlar kölelik şeklinde gerçekleşir. Bakan Alim, SGK’da telafisi zor sorunlar çıkarmak istemiyorsa SGK çalışanının sesine kulak versin.

Açıklamada, sendikaların talepleri “SGK tazminatı veya ek ödeme. Yılda iki kez brüt taban ücret üzerinden ikramiye. Tüm çalışanların sınava girebileceği mülakatsız il ekspertizi. Tüm çalışanlara 3600 ek gösterge” şeklinde ifade edildi. kurum. Büyükşehir farkı”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu