Haber

Tayland’da ‘kundaklama dalgası’: 40 yangın çıktı, bir kişi hayatını kaybetti

Güneydoğu Asya ülkesi Tayland’da yetkililer, saldırganların ülkenin güneyinde en az 40 noktada mağaza, araç ve elektrik direğini ateşe verdiğini, söz konusu ‘koordineli kundaklama dalgasında’ en az bir kişinin öldüğünü açıkladı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, saldırılar güneydeki Pattani, Yala, Narathiwat ve Songkhla bölgelerinde yerel saatle 01.00 sıralarında yaşandı. Malezya sınırında, çoğunluğunu Müslüman ve Malayların oluşturduğu bölgede bazı gruplar Tayland’dan bağımsız olmak için mücadele ediyor. Taylandlı yetkililer, gece saatlerinde yaşanan yangınlara ilişkin bugün yaptıkları açıklamada, Myanmar’dan gelen bir göçmen işçi kadının saldırılar sırasında yaşanan bir patlama sonucu hayatını kaybettiğini bildirdi.

2004 YILINDAN BU YANA 7 BİNİ AŞKIN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Ajansa açıklamada bulunan Tayland İç Güvenlik Operasyon Komutanlığı’ndan Sözcü Eakvarit Chobchoophol, “Failler, Ramazan sırasında barışı bozmak istiyor. Yerel ekonomiye saldırıyorlar ve kamu hizmetlerini hedef alıyorlar” ifadelerini kullandı. Eakvarit’in açıklamasına göre, saldırganlar önce çalışanları mağazalardan çıkardı, bunun için ise önce havaya ateş açtı; ardından mağazaları ateşe verdiler.

Şubat ayında, Tayland hükümeti barış için bir yol haritası belirlemek üzere isyancı bir grupla barış görüşmesi yapmıştı. Tayland’ın bazı güney bölgeleri, Britanya ile imzalanan bir anlaşma kapsamında 1909 yılında Tayland topraklarına katılmadan önce Patani isimli bir bağımsız Malay sultanlığının parçasıydı. Bölgede son olarak 2004 yılında çatışmalar çıkmıştı. O günden bu yana 7 bin 300 kişi hayatını kaybetti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu