Ekonomi

Ukrayna savaşta kritik bir aşamaya hazırlanıyor

Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı General Oleskander Pavliuk, önümüzdeki iki ay içinde Rusya ile devam eden çatışmada çok önemli bir aşamaya geçileceğini öngörüyor. Bu tahmin, Moskova’nın Kiev’e silah sevkiyatındaki gecikmelerden faydalanmayı amaçladığı bir döneme denk geliyor. General Pavliuk, The Economist dergisine Cuma günü verdiği mülakatta 26. ayına giren savaşla ilgili beklentilerini paylaşırken, güç dengesini değiştirmek için silah sevkiyatının aciliyetinin altını çizdi.

General Pavliuk’a göre Rusya, Ukrayna’ya zamanında yapılacak silah teslimatının dinamikleri kendi aleyhine değiştirebileceğinin farkında. Kongre’de aylarca süren gecikmelerin ardından Başkan Joe Biden tarafından onaylanan yardım paketinin Ukrayna’nın savunma kabiliyetlerinde kritik bir rol oynaması bekleniyor. Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy de Cuma günü bu düşünceyi yineleyerek temel silahların bir an önce teslim edilmesi gerektiğini vurguladı.

Pavliuk ile yapılan röportaj, Cuma günü kuzeydoğudaki Kharkiv bölgesine yapılan Rus zırhlı saldırısından önce gerçekleşti. Pavliuk, Moskova’nın stratejisinin Luhansk ve Donetsk’in doğu bölgelerinde kademeli bir ilerlemeye odaklanmayı içerebileceğini belirtti. Pavliuk, Ukrayna’nın gelişmiş hava savunma sistemlerine olan ihtiyacının ve F-16 savaş uçaklarının beklenen gelişinden beklenen desteğin altını çizdi.

Pavliuk ayrıca Rusya’nın saldırıları için en uygun yönü belirlemek üzere Ukrayna savunma hatlarının direncini test etmeyi içeren taktiksel yaklaşımından da bahsetti. Şubat ayında Avdiivka kasabasının ve doğudaki bir dizi köyün ele geçirilmesi de dahil olmak üzere Rusya’nın son kazanımlarına rağmen Pavliuk, Chasiv Yar’ın potansiyel kaybını küçümsedi. Doğudaki kasabayı, Kramatorsk ve Sloviansk gibi diğer kilit şehirlere açılan bir kapı olarak stratejik konumuna rağmen, belirleyici bir öneme sahip olmayan sıradan bir kentsel yerleşim olarak tanımladı.

General Pavliuk ayrıca doğudaki yoğun çatışmalara rağmen başkent Kiev’in savunulmasının önemini vurguladı. Pavliuk şunları söyledi: “Doğuda işler ne kadar zor olursa olsun Kiev’i savunmak ana kaygılarımızdan biri olmaya devam ediyor. Kiev Ukrayna’nın kalbidir ve başkentin savunmasının gelecekte oynayacağı kilit rolün farkındayız.”

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Ukrayna’daki askeri durumla ilgili bu güncelleme, 10 Mayıs 2024 tarihinde Reuters tarafından bildirilen Kharkiv’deki bir Rus füze saldırısının ardından geldi. Ukrayna savaşta kritik bir dönüm noktası olabilecek bir döneme hazırlanırken, çatışma uluslararası dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu