Haber

Yargıtay Başkanı’ndan İmamoğlu davasıyla ilgili dikkat çeken açıklama: Dosya buraya hiç gelmeyebilir.

Yargıtay Lideri Akarca’dır; Yıllık bilgilendirme toplantılarının düzenlenmesinin yargının şeffaflığının ve topluma hesap verme sorumluluğunun bir gereği olduğuna değindi. Basın toplantısının amacı Yargıtayson bir yılda gerçekleştirilen faaliyetler, karşılaşılan zorluklar ve bunları aşmak için alınan önlemler ile YargıtayYargı reformu çalışmalarını da içeren yıllık değerlendirmeler yapıldığını vurguladı.

“Belki dosya Yargıtay’a gitmez”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yargılanmasının seçimden önce tamamlanıp tamamlanmayacağının sorulması üzerine Akarca, “Yargılama süreci devam ediyor. İtiraz sürecine gidecek. İtiraz sonrası verilen karar orada incelenecek. bundan sonraki aşamayı bilemem belki hiç gelmez buraya gelse bile önce başsavcılık inceler bir genelge hazırlayıp ofise gönderir sonra iş yoğunluğuna göre Görev günü verir. Seçimden önce ya da sonra karar tamamen sürece dahil olan yargı mensuplarınındır.” sözlerini verdi.

“SİVİL VE DEMOKRATİK BİR ANAYASA İHTİYACI VAR”

Yeni Anayasa ile ilgili de konuşan Yargıtay Başkanı Akarca, “Düzenli, medeni, demokratik, hukuk devleti ve özgürlük ilkesini benimseyen, toplumun ihtiyaçlarını karşılayan, adalet duygusu getiren bir anayasa değişikliğine hepimizin ihtiyacı var. ve toplumsal barışı sağlar. Çoğunlukta görüş birliği vardır. Ancak anayasa değişikliği çok uzun bir süreçtir.” dedim.

“TOPLAM DOSYA SAYISI 420 BİN 287”

Son olarak 31 Aralık 2022’nin prestijiyle Akarca, Yargıtay hukuk bürolarında ve Hukuk Genel Kurulu’nda 64 bin 126, ceza dairelerinde ve Yargıtay Genel Kurulu’nda 293 bin 233 bekleyen dosya olduğunu bildirdi. Suçlu ve Cumhuriyet Başsavcılığındaki 62 bin 928 ve Yargıtay’daki derdest dosya sayısının 2022 yılı sonunda toplam 420 bin 287 olduğunu belirtti. 2016 yılı sonunda 1 milyon 438 bin 785 ve 1 milyon 179 bin 027 olan bölge adliye mahkemeleri dikkate alındığında, Yargıtay’da son 6 yılda bekleyen dosya sayısında azalma 2017 sonunda..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu