Teknoloji

“55 milyar TL’lik yatırımı harekete geçirdik”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Sağlık Teknokenti’nin açılış törenine katıldı. Kacır, törende yaptığı konuşmada, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak sağlıkta dönüşüme ve yeniliğe öncülük etmek için Ar-Ge faaliyetlerine büyük önem veriyor, sağlık teknolojileri alanında milli kapasitemizi artırmak için çabalıyoruz” dedi. .

Kritik ve stratejik olarak tanımladığımız ilaç, tıbbi cihaz ve sağlık bilgi teknolojilerinde yerlileşme çalışmalarımızı hızlandırdık. Sadece geçen yıl sağlık alanında 315 yatırıma teşvik belgesi vererek 55 milyar liranın üzerinde yatırımı harekete geçirdik. Ve yaklaşık 9 bin nitelikli istihdamın önünü açtık.

“Cari açığı azaltmak amacıyla hayata geçirdiğimiz teknoloji odaklı sanayi atılım programı kapsamında biyobenzer ilaçlardan kanser ve otoimmün ilaçlara, ortopedik cihaz ve protezlerden yenilikçi ürünlere kadar değeri 22 milyar lirayı aşan 56 yatırımı destekliyoruz. eşdeğer ilaçlar” dedi.

2 bin proje sürüyor

TÜBİTAK destek programları ile sağlık alanında birçok alanda Ar-Ge ve inovasyon başlıkları altında çalışmalara öncelik verdiklerini kaydeden Kacır, “Bugün akredite ettiğimiz 68 Ar-Ge merkezinde 2 bine yakın araştırma ve geliştirme projesi yürütülüyor. sağlık alanı.

Önümüzdeki dönemde sağlık teknolojilerinde nitelikli Ar-Ge çalışmaları yürüterek yeni nesil sağlık çözümleri geliştirmek için üniversitelerimizin akademik potansiyelini, insan kaynağını ve altyapısını girişimcilik kültürüyle birleştirmemiz büyük önem taşıyor. “Bu açıdan teknoparklarımız sağlık alanında üst düzey ve nitelikli Ar-Ge projelerinin somut ürün ve hizmetlere dönüştürülmesinde öncü rol oynuyor” dedi.

Teknoparklarda bugüne kadar 2 binden fazla teknoloji girişiminin sağlık teknolojileri alanında 15 binden fazla Ar-Ge projesine destek verdiklerini vurgulayan Kacır, “Bugün dünyada değeri 120’nin üzerinde sağlık teknolojisi kuruluşu var. milyar dolar. Ülkemizin teknoloji ekosistemi bugüne kadar değerlemesi milyar doları aşan 7 teknoloji girişimini, yani 7 Turcorn’u üretti. “Artık milyar dolarlık bir sonraki Türk teknoloji girişiminin sağlık alanında ortaya çıkmasının zamanı geldi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu