Haber

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine ev teslim edecek.

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli deprem sırasında kentte arama kurtarma çalışmalarına katılan tüm ekiplerle bir araya geldi. Vali Su, ilk etapta 6 bin 40 konuttan 1423’ünün teslim edileceğini söyledi. Hak sahiplerine kura çekilerek dağıtılır.

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen Diyarbakır’da çöken 6 binada 412 vatandaş hayatını kaybetti, 901 kişi de yaralandı. Arama kurtarma çalışmalarına 1.347 araçla tüm kurumlardan toplam 16 bin 525 işçi katıldı. Diğer illerden kente gelen 562 depremzedeye sağlık hizmeti verildi.

Diyarbakır İl Afet Acil Durum Müdürlüğü’nde bilgilendirme toplantısına katılan Vali Ali İhsan Su, daha sonra arama kurtarma ekipleriyle buluştu. Burada gazetecilere açıklama yapan Vali Su, yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen depremin tam bir yıl önce bu saatlerde meydana geldiğini hatırlattı.

Aralarında Diyarbakır’ın da bulunduğu 11 ili kapsayan bu felaketin birlikte yaşandığını belirten Vali Su, 412 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini belirterek, hayatını kaybeden tüm vatandaşlara başsağlığı ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Vali Su, “Burada gördüğümüz o kıymetli arkadaşlar o gün, o gece o saatlerde kalp oldular.”

“Vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için hızla çalıştık. O gece o depremde 6 binamız çöktü. 250’den fazla vatandaşımızı sağ kurtardık. Önemli olan bu tür afetlere hazırlıklı olmak, bina stoklarımızı güçlendirmek ve Eğitimli personelimiz var.”Biz bunu yapmaya çalışıyoruz. Ayrıca toplumumuzda farkındalık yaratmak için.”

Kentte depremin yaralarının sarılmaya devam ettiğini belirten Vali Su, “Bir tane vatandaşımızı bile aç ve açıkta bırakmadık. Kalıcı konutlarımız yapıldı, yapılıyor. Tamamlananları da teslim edeceğiz. İnşaatları devam ediyor. 1423 konutun inşaatını bir yıldan kısa sürede tamamladık. Diğerleri de devam ediyor. Bir yandan da vatandaşlarımıza teslim etmeye başlayacağız.” ” söz konusu.

Ekipleri selamlayan Vali Su, Ulu Cami’de sabah namazına katıldı, ardından Kur’an-ı Kerim ve depremde hayatını kaybedenler için Mevlidi Şerif okundu.

Vali Su’ya, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Selçuk Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, AFAD İl Müdürü İlami Çakmak, kurum müdürleri ve amirleri eşlik etti. – DİYARBAKIR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu