Ekonomi

ABD Hazine Bakanı Yellen’dan Türkiye açıklaması

Türkiye’nin Boğazlar’dan geçen ham petrol tankerlerinin sigorta kapsamına girdiğine dair yazı istemesi bölgedeki tanker trafiğini artırırken, ABD’den açıklama geldi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, çoğunlukla Kazak petrolü taşıyan gemilerin, bu gemilerin Rus petrolünde tavan fiyat uygulamasına tabi olmadığını açıkça belirttiğine dikkat çekti.

Durumu kontrol altına almak için Türk yetkililerle görüşmelerde bulunduğunu belirten Yellen, gemilerden sigorta teminatlarının teyidi talebine ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu gemilerin böyle bir prosedüre tabi tutulmaları için hiçbir sebep yok. .”

Bloomberg verilerine göre çarşamba günü prestijli 23 milyon varil Kazak petrolü taşıyan gemiler Boğazlardan geçemedi.

“Gemilerle ilgili yeni uygulama başlayacak”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, sigorta şirketlerinin Boğazlar’da bekleyen gemiler için teyit yazısı vermekten kaçındığını, bu durumun kabul edilemez olduğunu açıklamıştı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Karadeniz’de bekleyen gemi sayısının 15 olduğu, teyit yazısı verilmediği takdirde bazı gemilerin alınmamasının önümüzdeki dönemde alınması gereken bir önlem olduğu belirtildi. Karadeniz’e ve Ege’de tutulur.

Bakanlık, Türkiye’deki rafinerilere gelen ancak teyit yazısı verilmeyen gemilerle ilgili olarak yakın gelecekte farklı bir uygulamaya geçileceğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu