Dünya

IMF ve Dünya Bankası’ndan küresel ekonomi için ‘alarm çanları’

IMF, Dünya Bankası, OECD ve Dünya Ticaret Örgütü liderleri, küresel ekonomide ‘alarm zillerinin’ çaldığı konusunda uyarıda bulundu.

IMF Lideri Kristalina Georgieva, ekonomik göstergelerin küresel büyümenin daha da zayıflamasına işaret ettiğini söyledi. Cuma günü Çin Başbakanı Li Keqiang ile görüşmesinin ardından konuşan Georgieva, Çin’in katı Covid politikalarındaki esnekliğinin yerel ekonomi ve dünyanın geri kalanı için iyi bir haber olduğunu söyledi.

IMF, küresel büyümenin bu yıl yüzde 3,2 olmasını ve gelecek yıl yüzde 2,7’ye düşmesini bekliyor.

Çin her yıl IMF, Dünya Bankası, OECD, Dünya Ticaret Örgütü ve bir dizi başka kurumla görüşmeler yapıyor.

Dünya Bankası Lideri David Malpass da küresel görünüm konusunda karamsar. Malpass, dünya ekonomisinin sakinleşeceğinden “derin endişe duyduğunu” ve stagflasyondan kaçınmak için daha fazlasının yapılması gerektiğini söyledi.

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Genel Direktörü Ngozi Okonjo Iweala, küresel ticaretin zorluklarla karşı karşıya olduğunu ve ticaret büyümesinin ivme kaybettiğini söyledi. Iweala, bu yıl için tahmin edilen yüzde 3,5’lik artışın ardından, küresel mal ticaretinin önümüzdeki yıl sadece yüzde 1 artacağı tahminini paylaştı.

OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann, küresel ekonomik görünümün bozulmaya devam edeceği öngörüsünü paylaşırken, Çin’in Kovid kurallarında gevşemesini memnuniyet verici bulduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu