Ekonomi

Erdoğan: Bulgaristan ile ticaret hedefimiz 10 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Vahdettin Köşkü’nde baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Heyet üyelerini ve katılanları selamlayarak konuşmasına başlayan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Radev ile ikili ve ardından heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Hem Balkanlar’ın hem de küresel sistemin büyük zorluklarla karşı karşıya olduğu bir dönemden geçtiğimizi vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu nedenle iki NATO müttefiki olarak dayanışmamızın her zamankinden daha güçlü olması gerektiğine inanıyoruz. Bu vesileyle, ilişkilerimizi ikili, bölgesel ve küresel ölçekte ilerletmek için ortak iradeye sahip olduğumuzu bir kez daha teyit ettik. Sistematik olmayan göçün yönetiminde aktif iş birliği için ticari ve ticari bağlantılarımızı da detaylı olarak ele aldık.Geçen yıl ticaret hacmimiz 6 milyar dolara ulaştı.Bugünkü görüşmelerden sonra bunu kısa sürede 10 milyar dolara çıkarmak ortak hedefimiz. • Bulgaristan tarafındaki sınır kapılarının modernizasyonunun tamamlanması ve özellikle gıda kontrol altyapısının güçlendirilmesi ile işbirliğimiz daha da gelişecektir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bulgaristan’da yatırımları 2,5 milyar avroyu aşan iş adamlarına verdiği destekten dolayı Cumhurbaşkanı Radev’e bir kez daha teşekkür ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güç güvenliği konusunda işbirliği imkânları gündemimizde değerlendirildi, gündemimizde ele aldık. Konuyla ilgili olarak Enerji Bakanımıza gerekli talimatları verdik; bu konuda nasıl yardımcı olabiliriz ve Bulgaristan ile nasıl görüşebiliriz? Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız da gerekli adımları atacak.Sınır güvenliği noktasında bire bir İçişleri Bakanımızla muhatabıyla birlikte çalışmaya devam ederek sınır güvenliğini nasıl ortaklaşa halledebiliriz, nasıl hallederiz, bunun ortak çalışmasını da birlikte yürütecekler” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu