Haber

Hindistan, Türkiye’deki arama kurtarma çalışmalarına destek göndermeye hazır

NEW Hindistan, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve toplam 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde arama kurtarma çalışmaları için ek insani yardım ve takviye ekip göndermeye hazır olduğunu bildirdi.

“Dost Harekatı” başlatan Hindistan, kurtarma çalışmalarında kullanılabilecek makine, yardım malzemesi, ilaç ve diğer gerekli alet ve teçhizatla birlikte 4 uçağı gönderdi.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan Ulusal Afet Müdahale Gücü (NDRF) Genel Müdürü Atul Karwal, arama kurtarma çalışmaları için ek ekiplerin hazırda olduğunu söyledi.

Karwal, depremin geniş bir alanda büyük hasara yol açtığını belirtti.

Kriz anında Türkiye’ye her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını kaydeden Karwal, deprem çalışmaları için daha kısa sürede bir ekibin yola çıkacağını söyledi.

Bu arada bakanlık yetkilileri, Türkiye’ye ulaşan ekiplerin çalışmalara başladığını ve bir grubun daha yolda olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin Yeni Delhi Büyükelçisi Fırat Sunel, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, depremin ardından ilk 72 saatin arama kurtarma çalışmaları için değerli olduğuna dikkat çekti.

Sunel, NDRF’nin kritik dönemde zaten bölgede olduğunu belirtti.

haber-atakum.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu