Haber

Kanser hastası minik Kuzey, Alper Gezeravcı’dan ilham alarak uzay mekiği legosu yaptı.

Baş ağrısı ve kusma şikayeti üzerine ailesi tarafından kaldırıldığı hastanede kansere yakalandığı öğrenilen İstanbul’da yaşayan 7 yaşındaki Kuzey Güvenç, hastalığıyla kendi baş etme yöntemini keşfetti. Kanser tedavisi devam ederken Lego yapmaya başlayan Minik Kuzey, bu sayede moral buldu ve bu aktivitenin kendisine fayda sağladığını söyledi. Vücudu güzelleştirici etkisi olduğu görüldü.

İLK TÜRK ASTRONOTU GEZERAVCI İLHAM KAYNAĞI OLDU

Ailesi daha sonra ona daha fazla lego alarak tedavisine katkıda bulunmaya çalıştı, hatta küçük Kuzey’in kendi yaptığı legolarla stant açtı. Kuzey Güvenç’in Legoları bu kez Beyoğlu Belediyesi İstiklal Sanat Merkezi’nde açılan stantta ziyaretçilerle buluştu. Yüzlerce legodan oluşan standa ilginin son derece yoğun olduğu görüldü ve özellikle minikler Kuzey’in yanına giderek kendisini tebrik etti.

Kuzey Güvenç’in geçtiğimiz günlerde uzay mekiği legosu yaptığı ve bu lego için ilham kaynağının İlk Türk Uzay Gezgini Astronot Alper Gezeravcı olduğu öğrenildi.

‘ONU EN ÇOK MUTLU EDEN FAKTÖR İSTEDİĞİ OYUNCAKLARA ULAŞABİLMESİDİR.’

Küçük Kuzey’in babası Abdulkadir Güvenç, Legolara önemli miktarda para harcadıklarını ancak oğullarının tedavisi için ellerindeki her şeyi feda ettiklerini söyledi. “Başlangıçta bunları zaten beyin gelişimi ve ince motor için alıyorduk ama özellikle operasyondan sonra ince motor için aldık. Her zaman beyin jimnastiği var ama asıl amacımız ince motor becerileri ve elleri kazanmaktı. “İnsanların onu takdir etmesi, hastalığımdan sonra çalışmayı bırakmam, günün 24 saati birlikte vakit geçirmemiz, birlikte aktiviteler yapmamız, istediği oyuncaklara ulaşabilmemiz bu süreçte onu en çok mutlu eden şey oldu.”dedi.

‘SEBEP AÇIKÇA ALPER BEY OLMAKTI’

“Kuzey, İlk Türk Uzay Gezgini Astronot Alper Gezeravcı’yı televizyonda gördükten sonra astronot ve uzay mekiği legosu yapmak istedi.”dedi baba Güvenç,

“Takdir edebileceğiniz gibi, özellikle kullanımdan kaldırılmış Lego setlerinin varlığı karaborsaya düşüyor. Koleksiyon değeri olduğundan çok yüksek fiyatlara satılıyor. Oğlumuza ilk uzay gezisinde gösterdik. Türkiye’nin ilk kez uzaya astronot göndereceğini söylemiştik. Uzay mekiğini gördüğünde legonun içinde “Satürn-5” adında bir lego vardı, onu çok istiyordu. O da emekliye ayrılmış bir set, olmayan bir set ama Kuzey, “Bu ülkede astronotlar varsa benim de bir Lego setim olmalı. Hatta bir astronot legosu bile var ama henüz onu yapmaya başlamadı. Bizi itti. Hem ekonomik olarak hem de bulunması açısından zordu. Açıkçası bunun sebebi Alper Bey’di. Kuzey onunla tanışıp legosunu göstermek ister. Çünkü o seti yapan ilham kaynağı Alper Gezeravcı’ydı.”İfadelerini kullandı.

MİNİK KUZEY’DEN GEZERAVCI’YA MESAJ

Küçük Kuzey, İlk Türk Uzay Gezgini Astronot Alper Gezeravcı’yı legolarını incelemeye davet ederek, “Kuzey’den uzaya selamlar. Alper abi gelip mekiğimi inceler misin? “Seni bekliyorum” dedi. Kuzey, “Alper Abi, Selamunaleyküm” diyerek Alper Gezeravcı’ya selamlarını iletti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu