Haber

Meteorolojiden 13 şehre sarı uyarı: İstanbul’da sağanak yağış bekleniyor

Türkiye’nin büyük bir kısmı yağışlı havanın etkisi altında…

Meteoroloji 13 şehre sarı uyarıda bulundu.

Sarı uyarı verilen iller arasında Adana, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, Hatay, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Kahramanmaraş, Osmaniye, Tekirdağ ve Yalova yer aldı.

Marmara’da sağanak yağış bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden (MGM) yapılan açıklamaya göre, Cumartesi günü Marmara bölgesinde beklenen yağışlar öğle saatlerinden sonra artarak İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir’de kuvvetli (21-50 kg/m2) sağanak ve sağanak yağışlara neden olacak. , Bursa, Yalova ve Kocaeli. şeklinde olacağı varsayılmaktadır.

Edirne ve Kırklareli çevrelerinde sağanak ve yağmur şeklinde başlayacak yağışın, zamanla havaların soğumasıyla yüksek kesimlerde yoğun karla karışık yağmur ve yoğun kar yağışına dönüşmesi bekleniyor.

Ayrıca Marmara, Kuzey Ege ve Batı Karadeniz’de 6 ila 9 şiddetinde fırtınalar bekleniyor.

Kar yağışı beklenen yerlerde sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu, kuvvetli rüzgar ile yağmur, kısa süreli fırtına, ağaç ve direklerin devrilması, çatıların uçması, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. ulaşımda aksamalar.

İstanbul Valiliği’nden tedbir çağrısı

İstanbul Valiliği’nin duyurusunda, “Son değerlendirmelere göre İstanbul’da cumartesi günü beklenen yağışların öğle saatlerinden sonra etkisini artırarak kuvvetli (21-50 kg/m2) sağanak ve sağanak yağış olacağı varsayılıyor.”Bunu söylerken ani sel, su baskını, ulaşımda aksama gibi aksiliklerin yaşanabileceği belirtilerek vatandaşlar uyarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu