Ekonomi

New York borsası yükselişle kapandı

New York borsası, ABD enflasyon verilerinin Kasım ayında beklenenden fazla yavaşlamasının ardından günü yükselişle kapattı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 100 puandan fazla yükselerek yüzde 0,30 artışla 34.108,64 puan oldu.

S&P 500 endeksi yüzde 0,73 artışla 4.019,65 puana, Nasdaq endeksi yüzde 1,01 artışla 11.256,81 puana yükseldi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararının ardından ülkede enflasyondaki yıllık yavaşlamanın beşinci aya gelmesiyle birlikte borsalarda gün boyu olumlu bir seyir hakim oldu.

Kasım ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık yüzde 0,1 ve yıllık yüzde 7,1 ile beklentilerin altında arttı. Böylece ABD’de enflasyon yıllık bazda Aralık 2021’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE de aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 6 artışla piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Analistler, Kasım ayı enflasyonunda tahminlerin üzerinde yavaşlamanın Fed’in artış hızında yavaşlama beklentisini artırdığını belirtti.

Enflasyon verilerinin ardından Fed’in yarın yüzde 79,4 olasılıkla faiz oranlarını 50 baz puan artıracağı tahmin edilirken, yüzde 20,6 olasılıkla 75 baz puan faiz artırmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

Analistler, piyasaların odak noktasında Fed’in Federal Açık Piyasa Komitesi Toplantısı (FOMC) kararlarının yer aldığını belirterek, para politikası karar metninde yapılacak değişiklikler ile Fed Lideri Jerome Powell’ın açıklamalarının yan tarafta belirleyici olacağını belirtti. pazarların.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu