Ekonomi

Santander ve Lloyds hisseleri İran yaptırımlarının delinmesi raporunun ardından düştü

İngiltere’nin en büyük iki bankası Santander’dir (BME: ŞARKI SÖYLEME) ve Lloyds (LON: LLOY Financial Times’ın, İran’ın yaptırımlardan kaçınmak için bu bankaların hesaplarını küresel çapta gizlice para transferi yapmak amacıyla kullandığını bildirmesinin ardından ) hisseleri düştü. Haberde bu planın İran istihbarat servisleri tarafından desteklendiği belirtildi.

Bazı belgelere ulaşan Financial Times, Lloyds ve Santander UK’in, merkezi Londra’da bulunan yaptırımlara tabi bir İran petrokimya şirketiyle bağlantılı İngiliz paravan şirketlerine hesap açtıklarını belirtti.

Merkezi Madrid’de bulunan Santander’in hisse fiyatı %3,6’ya kadar düştükten sonra TSİ 08:27 itibarıyla %2,9 düştü. Lloyds, GMT 08:42 itibarıyla %0,9’luk daha mütevazı bir düşüş bildirdi.

Rapora yanıt olarak Santander’in bir sözcüsü, bankanın belirli müşteri endişeleri hakkında yorum yapmayacağını ancak yaptırımlara uyum konusuna güçlü bir şekilde odaklanarak yasal ve düzenleyici yükümlülüklerine sıkı sıkıya bağlı kaldığını söyledi. Sözcü, Santander’in potansiyel yaptırım risklerini tespit etmesi durumunda bunları araştırdığını ve uygun önlemleri aldığını ekledi.

Benzer şekilde, Lloyds’un bir temsilcisi, bankanın ekonomik kabahatlerle ilgili yürürlükteki tüm kanun ve düzenlemelere uygun şekilde faaliyet gösterme taahhüdünü vurguladı. Sözcü, Lloyds’un tüm yasal ve düzenleyici gereklilikleri karşılamaya kararlı olduğunu ancak kişisel müşterilerle görüşmesine izin verilmediğini söyledi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu